Jednym z najważniejszych składników wrotyczu jest tujon, który wykazuje silne działanie przeciwpasożytnicze jego charakterystyczny zapach działa odstraszająco na komary i kleszcze.

      Ale to nie wszystko! Wrotycz posiada również właściwości odkażające, przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozkurczowe. Dzięki zawartym substancjom, poprawia perystaltykę jelit, redukując wzdęcia, niestrawność oraz przyspieszając przemianę materii.

      Ocet z wrotyczu dla zdrowia skóry:

      Ten magiczny ocet jest przede wszystkim stosowany zewnętrznie ze względu na swoje działanie odkażające. Można go używać na skórę w przypadku takich dolegliwości jak świerzbu, łuszczycy, grzybicy paznokci, ropni czy atopowego zapalenia skóry.

      Ocet z wrotyczu jako ochrona przed insektami:

      Jeśli chcesz uchronić się przed kleszczami, komarami czy muchami, rozcieńczony ocet z wrotyczu może być świetnym rozwiązaniem. Delikatnie natrzyj nim miejsca na ciele, które są szczególnie narażone lub odsłonięte. Zapach wrotyczu skutecznie odstraszy owady i zapewni ci ochronę przed ich ukąszeniami.

      Ocet z wrotyczu – naturalny sposób na walkę z wszawicą:

      W walce z wszawicą ocet z wrotyczu okazuje się być nieocenionym sojusznikiem. Wmasuj go dokładnie w skórę głowy oraz na pasma włosów, a następnie przykryj folią na godzinę. Po upływie tego czasu dokładnie umyj włosy szamponem i wykonaj płukankę z rozcieńczonym octem. Regularne i dokładne wyczesywanie gnid jest kluczowym elementem walki z wszawicą, dlatego powtarzaj kurację co 3-4 dni, aż całkowicie pozbędziesz się wszy i gnid.

      A to nie koniec! Rozcieńczony ocet z wrotyczu jest również skutecznym środkiem na łupież, stany zapalne skóry głowy i podrażnienia.

      Wrotycz to prawdziwa skarbnica korzyści dla twojego zdrowia i codziennego komfortu. Dodaj go do swojej domowej apteczki i ciesz się jego wielofunkcyjnymi właściwościami. Odkryj naturalne bogactwo, jakim jest wrotycz!

      Przepis na ocet wrotyczowy (nie macerat):

      zebrać kwiatostan wrotyczu

      do słoika dajemy wrotycz wypełniamy 3/4

      resztę zalewamy wodą z cukrem 100 gram na litr

      dodajemy matkę octową jeśli mamy ale nie jest to konieczne

      przykrywamy bawełniana szmatką i zakładamy gumkę, żeby ochronić ocet przed owadami

      mieszamy 2 – 3 razy dziennie łyżką (nie drewnianą), która wcześniej została wyparzona

      kiedy skończy się fermentacja alkoholowa a wsad opadnie na dno zaczyna się fermentacja octowa wtedy mieszamy co kilka dni

      czekamy co najmniej trzy – cztery miesiące, dobry ocet jest bardzo mocny w smaku

      odcedzamy i zostawiamy na kolejne kilka tygodni

      po tym okresie rozlewamy do butelek i szczelnie zakręcamy

      przechowujemy w chłodnym ciemnym miejscu

      ocet można tak przechowywać bardzo długo

      Przepis znalazłem na stronie Kucharowo Sheep Farm 🙂

      Hi, I’m mchercik_luugi86o