Wrotycz pospolity, znany również jako Tanacetum vulgare, jest uznawany za jedno z najbardziej wartościowych ziół w naturalnej medycynie. Ta roślina, skrywa w sobie ogromne bogactwo bioaktywnych składników, które wykazują różnorodne działanie lecznicze.

      Bogactwo fitoskładników

      Kwitnące ziele i liść wrotyczu, znane jako Herba et Folium Tanaceti, są prawdziwym skarbcem substancji bioaktywnych. Zawierają one między innymi olejek eteryczny (1,5-2%), lakton seskwiterpenowy – tanacetynę, arbosculin, epi-ludowicynę, a także kwasy jabłkowy, winowy i walerianowy.

      Szczególnie bogate są one w flawonoidy – jaceidynę, jaceozydynę, kwercetynę, apigeninę, diosmetynę i diosminę. Flawonoidy te wykazują działanie przeciwalergiczne, hamują działanie histaminy, mają wpływ przeciwwysiękowy i przeciwzapalny. Dodatkowo hamują odtwarzanie noradrenaliny, co ma pozytywny wpływ na tonizację naczyń krwionośnych.

      Wśród innych substancji występujących w Herba et Folium Tanaceti warto wymienić kwas chlorogenowy, kwas taninowy, artemorynę oraz elemen, który wykazuje działanie przeciwrakowe. Roślina ta zawiera również kwas kawowy, eupatilinę, germakren i partenolid – seskwiterpen o silnym wpływie przeciwzapalnym. Partenolid jest także inhibitorem lipooksygenazy i syntetazy prostaglandynowej, co przyczynia się do jego działania przeciwnowotworowego.

      Olejek eteryczny wrotyczu

      Głównym składnikiem olejku eterycznego Oleum Tanaceti jest tujon, stanowiący aż do 70% jego składu. Tujon, nazywany także tanacetonem, to związek o silnym działaniu antyseptycznym i przeciwpasożytniczym.

      Olejek ten zawiera ponadto szereg innych cennych składników, takich jak chamazulen, tymol, kamfora, borneol, 1,8-cyneol, wulgaron A i B, lyratrol oraz alfa-pinen. Znajduje się w nim także dawanon – seskwiterpen o działaniu przeciwnowotworowym, stymulującym układ dokrewny, przeciwzakaźnym i immunostymulującym.

      Hi, I’m mchercik_luugi86o